KIBINŲ RECEPTAI
tel. +37069061010 , info@kibinaivilniuje.lt, www.trakukibinai.lt
Kalbame lietuvių, anglų, lenkų, rusų kalbomis.
Nemokamas pristatymas Trakuose ir Vilniuje kibinų rinkiniams VILNIUS-TRAKAI, SENOSIOS SOSTINĖS, UŽUTRAKIO VAIŠIŲ ir SENAMIESČIO SKONIŲ.
Tel. 869061010 (info@kibinaitrakuose.lt, www.trakukibinai.lt). Tiesiog ypatingi kibinai. Jūs mus būtinai pagirsite:)
SENOJI KIBINŲ TRADICIJA
Sultingi, traškūs ir labai skanūs K I B I N A I
Ruošiate šventę, norite save išmėginti virtuvėje ar nusprendėte tiesiog skaniai pavalgyti ir pavaišinti svečius?
Pasigaminkite kibinų patys.
Labai skanūs kibinukai (kibinai) su vištiena:
Kaip pasigaminti tešlą?
Tešlai reikės: Paimkite 500 g aukščiausios rūšies miltų, įberkite žiupsnelį druskos (pakaks arbatinio šaukštelio), paimkite 250 g gero, kokybiško sviesto (riebumas ne mažiau 78 proc.), 200 g grietinės (40 proc. riebumo), paimkite 2 didelius kiaušinius , geriausia naminių vištų.
Kaip pasigaminti įdarą?
Vištienos įdarui reikės: Paimkite 600 g vištos filė ir ją peiliu sukapokite arba paprastesnis variantas , tiesiog paimkite viščiukų kulšelių mėsos faršą (pageidautina, kad būtų stambaus malimo). Paimkite 2 didelius naminius svogūnus, 1 didelį valgomąjį šaukštą sviesto, įpilkite 125 ml vandens arba natūraliai virto vištienos sultinio, galite įdėti natūralių prieskonių, Provanso žolelių, pagal skonį smulkintų jūros kopūstų arba tiesiog trečdalį-ketvirtadalį organinio ekologiško vištienos daržovių arba grybų sultinio pagal skonį. Aišku, nepamirškite žiupsnelio druskos, įdėkite 2 valgomuosius šaukštus grietinės, šviežiai maltų juodųjų pipirų arba pipirų mišinio, pageidautina sumalti tiesiai iš malūnėlio. Nepamiršite, kad kepant kibinus, reikia pasirūpinti ir jų nugarėlėmis, kad jos gražiai pagelstų ir apskrustų, tam bus reikalingas tiesiog vienas kiaušinis ir šlakelis vandens.
Kibinai su vištiena (kibinų gamybos ir kepimo procesas).
-
- Galiausiai į miltus įberkite druskos ir gerai išmaišykite. Supjaustykite sviestą mažais gabaliukais (galite įtarkuoti). Ištrinkite sviestą miltuose taip, kad nesimatytų sviesto gabaliukų likučių.
- Miltų ir sviesto mišinio viduryje tiesiog padarykite duobutę. Grietinę ir kiaušinius gerai išmaišykite ir supilkite į jūsų paruoštą duobutę. Viską gerai ir kruopščiai išmaišykite, tam, kad kibinai būtų labai skanūs, nepatingėkite padirbėti.
- Suspauskite rankomis tešlą tol, kol neliks sausų miltų, nes reikia kad susiformuotų rutulys iš tešlos. Viską reikėtų bent pora kartų perminkyti.
- Ir tokią tešlą reikėtų atšaldyti, todėl bent 30-40 minučių padėkite į šaldytuvą ar žiemos metu išneškite į balkoną, prieangį ar kitą šaltą vietą, aišku prieš tai sandariai apgaubę.
- Kol tešla vėsta, užsiimkite įdaru, paimkite svogūnus ir supjaustykite nedideliais kubeliais. Maždaug 2/4 svogūnų apkepkite, geriausia ir skaniausia lydytam svieste arba tiesiog svieste, tinka ir kokosų aliejus, o kitus svogūnus įdėkite į mėsą neapskrudintus, iš viso svogūnų galite įdėti pagal pomėgį daugiau a mažiau, kaip kam patinka, kuo daugiau svogūnų, tuo mažiau mėsytės ar kito įdaro. Mėsą sumaišykite su jūsų paruoštais pakepintais svogūnais sultiniu ir grietinę, taip pat įberkite žiupsnelį paprastos arba jūros druskos, tinka ir Himalajų druska, pagal skonį maltų juodųjų ir baltųjų pipirų arba pipirų mišinio, geriausia sumalti tiesiai iš malūnėlio, nes tada pipirų skonis visai kitas. Aišku, galite naudoti ir jau sumaltus pipirus, jeigu neturite malūnėlio, ir tegul bent 30-40 min. pastovi.
- Atvėsusią tešlą padalykite į vienodo dydžio gabaliukus, panašiai pagal tokį kiekį turėtų išeiti nuo 30-40 tešlos gabalėlių, paimkite kietą paviršių, geriausiai lentą, lentą apibarstykite miltais ir iškočiokite ant miltuoto paviršiaus, kad gautųsi kuo apvalesnė forma.
- Ant iškočioto paviršiaus dėkite 1-2 jūsų jau paruošto įdaro ir tuomet kruopščiai suspaudę tešlą, kad ji apgaubtų ir paslėptų įdarą, jos kraštus užraitykite.
- Kibinus reikia kepti 30-35 minutes 190 C temperatūroje iki tol, kol gražiai apskrus. Jeigu kepate paprastoje orkaitėje, taip pat būtina prieš kepant išplakti kiaušinį su trupučiu vandens. Kibinus sudėkite ant kepimo popieriumi iškloti keptuvo (kepimo skardos), kibinus aptepkite suplaktu kiaušiniu, aptepimui geriausia naudoti teptuką.
KIBINŲ RECEPTAI
Yra labai daug kibinų gaminimo receptų. Štai keletas iš jų:
Receptas 1.
Ingredientai
Skirta 10 porcijų
Tešla
• 2 kiaušiniai
• 150 g sviesto arba margarino
• 120 g grietinės
• 350 – 400 g miltų
• 1 arbatinis šaukštelis cukraus
• druska
Įdaras
• 400 g smulkiai supjaustytos mėsos arba kiaulienos faršo. Originalus kibinų variantas: jautiena + ėriena
• 2-3 česnako skiltelės
• 1 didelis svogūnas
• pipirai
• druska
Gaminimo metodas:
Paruošimas trunka 30min.
Patiekalo pagaminimas užtrunka 30min.
30min. užtrunka atšaldymas
Bendras gaminimo laikas 1val.30 min.
1. Ruošiame tešlą: sviestą arba margariną reikia sutarkuoti ir sumaišyti su 350 g miltų, maišyti, kol masė taps biri.
2. Dubenyje suplakti kiaušinius su cukrumi ir druska ir pridėti grietinės.
3. Gaunasi mišinys, kurį reikia išpilti į gautą birią masę.
4. Vėliau reikia minkyti elastingą, minkštą tešlą. Jeigu reikia, pridėti dar miltų (50 g).
5. Padėti tešlą į šaldytuvą 30 min.
6. Paruoši įdarą: supjaustyti svogūnus (kaip faršui) ir susmulkinti česnaką.
7. Sumaišyti mėsą (faršą) su svogūnais ir česnaku. Pridėti druskos, pipirų.
8. Sulipdyti pyragėlius: atplėšti tešlos gabalą ir suformuoti apskritimą. Įdėti įdarą, užlipdyti kraštus, suformuoti kasą.
9. Tepti pyragėlius kiaušiniu. Padėti į įkaitintą iki 200 °C orkaitę ir kepti 30-40 minučių, kol pyragai gražiai paruduos.
Patarimas
Jei jūs neturite ėrienos arba jautienos, tai nieko baisaus. Pyragėlius galima gaminti ir su kiauliena. Mėsą geriau sukapoti, taip gaunasi skaniau, bet galima gaminti ir su faršu, irgi gaunasi labai skanūs pyragėliai. Dar į įdarą galima pridėti 100 ml kefyro, taip bus sultingiau.
Receptas 2.
Ingredientai:
• Kiaušinis (3 į tešlą, 1 tepimui) — 4 vnt.
• Mėsa (jautiena arba ėriena) — 600-800 g
• Grietinė — 200 g
• Miltai — 4 stiklinės
• Sviestas — 200 g
• Vanduo
• Juodi pipirai
• Druska
• Svogūnai — 1 vnt.
Gaminimo metodas:
Atsijoti miltus. Sviestą sutarkuoti arba supjaustyti kubeliais ir mesti į miltus. Pridėti druskos. Galima taip pat naudoti margariną, tada dėti druskos nereikia. Maišyti sviestą su miltais reikia rankomis. Į gautą masę įdėti grietinę ir kiaušinius. Minkyti tešlą rankomis. Tešla turi jausti rankų meilę ir šilumą. Suformuoti rankomis rutulį ir įdėti į šaldytuvą pusvalandžiui. Kol tešla yra atšaldoma šaldytuve, paruošti įdarą. Mėsą reikia supjaustyti mažais kubeliais. Galima taip pat ir sumalti mėsmalėje. Pridėti pjaustytų svogūnų ir druskos, įdėti nedidelį kiekį maltų juodųjų pipirų. Kitų prieskonių dėti nereikia. Galima taip pat pridėti vandens, nes įdaras turi būti labai sultingas. Vėliau suformuoti pyragėlius. Vienam kibinui reikia maždaug 70-100 g tešlos. Reikia padaryti ratą iš tešlos, o centre turi būti įdaras. Užlipdyti kraštus (kraštai turi būti pakankamai platūs) ir suformuoti kasą. Kibinus reikia sudėti ant keptuvo, iškloto kepimo popieriumi, tam tikru atstumu vienas nuo kito. Kibinų tūris padidės. Sutepti kiaušiniu. Žirklėmis prapjauti dvi mažas skylutes, kad tešla nesprogtų ir neištekėtų sultys. Pastatyti į 200°С orkaitę 20-30 minučių. Kibinai gaunasi sultingi viduje, nes net tešla permirksta labai skaniose mėsos sultyse. Valgant turite būti atsargūs, kad nenusidegintumėte sultimis. Patiekti galima su sultiniu arba atskirai.
Receptas 3.
Ingredientai:
300g grietinės
500g ėrienos arba kiaulienos
5 kaiušinių
900g miltų
400g sviesto
druska
1 svogūnas
pipirai
Gaminimo būdas
Tešla:
Į atsijotus miltus reikia pridėti sviesto, minkyti jį, pridėti grietinę, suplaktus kiaušinius ir nedaug druskos. Tada minkyti tešlą ir padėti ją 2 val. į šaldytuvą.
Įdаras:
Mėsą reikia supjaustyti mažais kubeliais ir supjaustyti svogūnus mažais gabaliukais, pridėti druskos, pipirų ir kelis vandens šaukštus. Tešlą padalinti į 20 dalių, iš kiekvienos padaryti paplotėlį, į centrą padėti įdaro šaukštą ir suformuoti pyragėlį, kraštus užspausti. Padėti ant keptuvo, prieš tai sutepto sviestu ir kepti 25min. gerai įkaitintoje orkaitėje.
Receptas 4.
Tešlai:
• 150 gramų kvietinių miltų
• 2 valgomieji šaukštai grietinės
• 1 kiaušinis
• 40 g sviesto
Įdarui:
• 200 g mėsos faršo
• 50 g pjaustytų žalių svogūnų
• 1 arbatinis šaukštelis cukraus
• 1/4 stiklinės vandens
• druska
• pipirai
Gaminimo būdas:
Mėsos faršą reikia sumaišyti su svogūnais, vėliau pridėti druskos, pipirų, cukraus ir vandens. Viską kruopščiai išmaišyti.
Iš išvardintų produktų išminkyti tešlą, o vėliau supjaustyti kvadratėliais.
Ant kiekvieno tešlos kvadratėlio padėti nedidelius faršo gabalėlius, kraštus kruopščiai užlipdyti, suformuoti pyragėlius. Sudėti pyragėlius ant keptuvo, sutepto sviestu, sutepti juos tryniu ir kepti, kol bus paruošti.
Receptas 5.
24 kibinų porcijoms:
Tešlai
• 200 g sviesto
• 2 stiklinės grietinės arba riebaus kefyro
• 2 stiklinės miltų
Įdarui
• 500 g ėrienos (mėsą galima naudoti ir kitą)
• 5-6 vidutinio dydžio svogūnų
• druskos ir pipirų
• žolelės
Gaminant tešlą, reikia sumaišyti sviestą, grietinę ir miltus. Minkyti tešlą būtina tokiu būdu, kad ji neliptų prie rankų. Vėliau tešlą pastatyti į šaldytuvą.
Tam, kad įdaras būtų švelnus ir sultingas, mėsą reikia išplauti ir nuvalyti servetėle. Vėliau mėsą būtina supjaustyti smulkiais gabaliukais, pridėti į kapotą faršą smulkiai supjaustytų svogūnų ir sumaišyti su žolelėmis ir prieskoniais.
Vėliau atšaldytą tešlą būtina iškočioti ir supjaustyti lygiais gabalais (maždaug 24 vienetai). Padėti įdarą į centrą. Tešlos kraštus būtina sujungti ir užlipdyti. Kibinus reikia pastatyti į orkaitę, įkaitintą iki 185 laipsnių, prieš tai sutepus tryniu. Gaminimo laikas – 30-40 minučių orkaitėje ir galima mėgautis šiais skaniais pyragėliais su sultingu įdaru birioje, traškioje tešloje.
Populiarusis kibinų receptas
Tešlai: 600 g miltų, 400 g sviesto ar margarino, 200 g grietinės, 4 kiaušiniai.
Įdarui: 1 kg mėsos, 200 g svogūnų galvučių, 140 g sviesto, 60 g vandens ar grietinės, 1-2 kiaušiniai, druskos, pipirų.
Į persijotus miltus sudėti išlydytą sviestą, grietinę, kiaušinius, druską ir kapoti, kol bus vientisa tešla. Suminkyti ir 1 val. palaikyti šaldytuve. Tešlą iškočioti, supjaustyti keturkampiais gabalėliais, į vidų įdėti įdarą, patepti kraštus kiaušiniu ir užlenkti trikampiu. Viršų taip pat patepti kiaušiniu. 20-25 minučių kepti orkaitėje 250 ° temperatūroje.
Įdarui mėsą sumalti, sudėti likusius produktus ir išmaišyti.
Kitokių skonių mėgėjams įdarui galima naudoti aliejuje troškintus raugintus kopūstus, paskanintus kepintais svogūnėliais, džiovintais grybukais, ar paruošti masę iš virtų ryžių, morkų, razinų, saldaus ankštpipirio gabalėlių.
Skanaus!
SULTINIAI _ BULJONAI (pranc. bouillon < bouillir — virti)
- VIŠTIENOS SULTINYS
Pasigaminkite patys. Vištienos buljonas idealiai tiks prie kibinų su vištiena. Gaminsite? Jums reikės:
300 g vištienos, 1 svogūno, 1 morkos, salierų, petražolių ar pastarnokų, krapų, 2 lauro lapų, juodųjų pipirų, druskos pagal skonį, 2 l vandens.
Provanso žolelės taip pat tinka pagardinti vištienos sultinį. Tiktai rinkitės natūralias be pridėtinės chemijos.
Provanso žolelių sudėtis:
Čiobrelis
Rozmarinas
Raudonėlis
Mairūnas
Šalavijas
Bazilikas
Dašis, kuris yra puikus sultinių ir troškinių prieskonis.
Vištienos sultinys. Kaip gaminti?
Pradėkime nuo pradžių. Pašalinkite plunksnų ir vidaus organų liekanas ir kruopščiai išplaukite vištieną šaltame vandenyje.
Nupjaukite nuo vištienos nereikalingus riebalus.
Nulupkite ir nuplaukite visas daržoves ir supjaustykite.
Morkų galima nepjaustyti, o galima supjaustyti figūrėlėmis.
Įpilkite į dubenį vandens ir įdėkite vištieną į vandenį, virkite ir virdami pašalinkite putas.
Įdėkite į vištienos sultinį svogūnų, morkų, salierų, petražolių ar pastarnokų, druskos, prieskonių, virkite.
Virkite vištienos sultinį 40-50 minučių.
Baigę virti arba prieš virimo pabaigą įdėkite petražolių ir krapų.
Paruoštą vištienos sultinį nukoškite. Jeigu norite, galite įdėti smulkintų žalumynų.
Vištienos sultinį galima gerti kaip atskirą patiekalą arba su kibinais.
Vištienos sultinys laikomas šaldytuve 4-5 dienas. Iš vištienos sultinio galima pagaminti sriubą ar padažą.
Daržovių sultinys
Iš daržovių gaminamas sultinys pasižymi nuostabiu natūraliai sveiku aromatu, nepamirštamu skoniu ir maistingomis savybėmis. Toks sultinys yra lengvas, švelnus, maistingas, nekaloringas. Jis gali būti naudojamas ir kitiems patiekalams gaminti tiesiog kaip pagrindas, kuris yra žymiai geresnis ir skanesnis nei tiesiog vanduo. Jis puikiai tinkami žmonėms, kurie laikosi įvairių dietų, nori atsikratyti nereikalingų kilogramų ar turi virškinimo sistemos sutrikimų. Žinoma, jis įdeliai tinka ir prie kibinų.
Jo pagaminimui Jums reikės:
Vandens
Kopūstų
Morkų
Lauro lapų
Salierų
Petražolių
Krapų
Juodųjų pipirų
Druskos, prieskonių pagal skonį
Gaminimo seka:
Iš prdžių išplaukite daržoves, supjaustykite jas dideliais gabalais, vėliau viską įdėkite į puodą, kartu įdėkite ir petražolių, salierų, krapų, juodųjų pipirų, tokiu būdu pruoštą masę užpilkite vandeniu ir virkite mažiausiai 40 minučių. Paruoštas sultinys gali būti naudojamas kitų patiekalų gaminimui. Įdėkite druskos ir Jums patinkančių prieskonių pagal skonį. Sultinį galima gerti ir užkąsti kibinais. Taiu dvigubas malonumas. Gaminant daržovės taip pat gali būti iš pradžių kepinamos riebaluose, o tik paskui verdamos.
Puikiai tiks ir vegetarams: Daržovių sultinys + kibinas su daržovėmis ar su grybais.
Grybų sultinys
Dar vienas labai skanus pasirinkimas – grybų sultinys. Jis puikiai tinka įvairiomis progomis ir gali būti naudojamas kitiems patiekalams gardinti: įvairioms sriuboms, troškiniams gaminti. Iš jo gali būti gaminami labai skanūs padažai, kadangi grybų sultinys pasižymi ne tik nuostabiu skoniu, bet ir aromatu. Jame persipina miško, žolelių kvapai. Šis sultinys turi ir kitų privalumų. Jis yra nekaloringas, kadangi gaminant jį nenaudojami riebalai, todėl jis neturės įtakos kūno svoriui.
Pagaminti šį sultinį yra visai nesudėtinga. Grybų sezono metu galima tiesiog prisigaminti daug grybų sultinio, supilstyti jį į indelius ir užšaldyti šaldiklyje. Rudenį šis sultinys gali būti užšaldytas ir naudojamas vėliau. Tai patogu ir praktiška, bet gurmanams patartina vartoti tik šviežią grybų buljoną.
Gaminamas jis tokiu pat būdu, kaip ir kiti sultiniai. Kuo daugiau įvairių grybų į jį įdedama, tuo skanesnis ir gardesnis bus sultinys.
Sultiniui pagaminti taip pat gali būti naudojami ir džiovinti grybai.
Džiovinti grybai yra natūralūs skonio ir aromato koncentratai. Į sultinį įdedama taip pat ir petražolių, morkų, porų, salierų ir svogūnų ar kitų daržovių.
Sultinio paruošimas:
Iš pradžių inde šiltu vandeniu užpilkite džiovintus grybus. Palikite juos, kad jie išmirktų. Pasiruoškite kitus produktus. Išplaukite ir stambiais gabalais supjaustykite daržoves. Supjaustykite grybus. Džiovintus grybus su vandeniu patalpinkite į didelį puodą, kartu įdėkite ir šviežius supjaustytus grybus, jeigu tokių turite. Įpilkite vandens ir virkite. Kartkartėmis maišykite, susidariusias putas nuimkite. Kai vanduo užvirs, įdėkite supjaustytas daržoves, juodųjų pipirų, lauro lapų.
Uždarykite dangtelį, palaukite, kol užvirs.
Puikiai tiks ir vegetarams: Grybų sultinys + kibinas su grybais ar daržovėmis.
Jautienos sultinys
Jautienos sultinys puikiai tinka valgyti su kibinais, kurių įdaras jautiena, veršiena ar daržovės su grybais. kitoms sriuboms virti. Jis yra ganėtinai ilgą laiką ir lėtai verdamas, pasižymi nuostabiu aromatu, yra sodrus, paskanins bet kokią kitą sriubą. Šio sultinio galima išvirti daug, paskui nepanaudotą tiesiog supilti į mažesnius indus ir užšaldyti. Tai patogu ir praktiška, bet gurmanams patartina vartoti tik šviežią jautienos buljoną.
Pirmiausia šiam sultiniui pagaminti reikės daug jautienos kaulų. Paimkite būtinai didelį puodą.
Kad sultinys būtų labai aromatingas, kaulus prieš verdant geriau būtų apkepinti. Kepant juos reikėtų įdėti ir prieskoninių daržovių: morkų, petražolių, pastarnokų, svogūnų, salierų ir česnakų.
Kepant kaulus susidariusius riebalus pašalinti.
Verdant sultinį, galima įdėti ir prieskonių: lauro lapų, pipirų. . Druskos dedama pagal skonį.
Sultiniui reikės:
Jautienos kaulų
Svogūnų
Česnako
Morkų
Saliero
Ppetražolių
Lauro lapų
Juodųjų pipirų
Paruošimas:
Į kepimui skirtą skardą sudėti išplautus jautienos kaulus. Paskui juos pašaukite į orkaitę.
Įdėti daržovių: morkų, salierų, svogūnų, česnako, petražolių. Po kepimo išimti iš orkaitės.
Kaulus įdėti į didelį puodą, o taip pat įdėti visas daržoves, užpilti vandeniu, įdėti lauro lapų, pipirų, puodą užkaisti.
Kai sultinys užvirs, pašalinti putas, uždengti puodą dangteliu ir virti ant mažos ugnies .
Pagamintą sultinį atvėsinti , o paskui lakyti šaltai.
Kiekvienas kibinas yra pyragėlis, bet ne kiekvienas pyragėlis yra kibinas
Tiesiog įdomu paskaityti
Ne kiekvienas pyragėlis yra kibinas, bet kiekvienas kibinas yra pyragėlis. Ar kada nors susimąstėte apie tai? Žinome, kad būna įvairių pyragėlių su pačiais įvairiausiais įdarais, pačių įvairiausių dydžių ir formų iš pačios įvairiausios tešlos ir pačių įvairiausių skonių.
O kur pyragėlių broliai pyragaičiai? Apie juos irgi galima būtų kalbėti valandų valandas, nes jų, kaip ir pyragėlių, gyva gausybė. Manome, kad pyragaičius irgi iš dalies galima būtų priskirti pyragėliams ar bent jau pyragėlių grupei.
Jo didenybė kibinas. Kas jis? Pyragėlis, pyragaitis ar tiesiog kibinas, – nei pyragėlis, nei pyragaitis. Turbūt teks pripažinti, kad visi atsakymai gali būti teisingi.
Kibinas – pyragėlis.
Žinoma. Tai tiesa ! Kiekvienas kibinas yra pyragėlis, bet ne kiekvienas pyragėlis yra kibinas.
Kibinai, kibinėliai, kibinukai.
Labai skanu, bet nepamirškime ir kitų kibinų draugų, kurie taip pat yra pyragėliai. Pasaulyje žinoma daugybė įvairiausių ir skaniausių pyragėlių.
Pvz.: prancūziški kruasanai, itališki fiocchi, uzbekiški čeburekai, totoriški beliašai, rusiški koldūnai ir kt.
Todėl pakalbėkime ne tik apie kibinus kaip apie pyragėlius, bet ir apskritai apie įvairų rūšių ir skonių kibinus, kibinėlius ir kitokius įvairiausius, populiariausius ir skaniausius pyragėlius, jų ingredientus, gamybą ir kitas subtilybes bei įdomybes.
Pyragėlių klasifikacija.
Įmanoma labai įvairi pyragėlių klasifikacija. Pyragėlius galima klasifikuoti pagal dydį, svorį, įdarus, formą, skonį (sūrūs, saldūs), tinka veganams ar netinka.
Tešla – kone svarbiausia.
Labai svarbu žinoti ir suprasti, kad kiekvienam pyragėliui jo savitą skonį užtikrina ne tik meistriškas gaminimo būdas ir įdarai, bet ir pati tešla. Kai kurios tešlos pagal nacionalinį ir geografinį paplitimą net priskiriamos tam tikrai tautai, pvz., visiems gerai žinoma prancūziška tešla. Aišku, geografinis paplitimas šiais laikais nebėra toks aktualus, kai pasaulis tapo toks globalus. Apie prancūzišką tešlą ir jos receptūrą žino jau kone kiekviena labiau prakutusi šeimininkė. Pati prancūziška tešla turi daug rūšių. Pavyzdžiui, smėlinė tešlą galima pasigaminti taip:
Ingredientai (sudedamosios dalys): – 300 g miltų – 125 g sviesto, – 50 g cukraus, – 1 kiaušinis, geriausia naminių vištų. – Druska.
Paruošimas Puode pašildyti sviestą, pridėti cukraus, nuolat maišyti mediniu šaukštu, kol susidarys tiršta masė. Ant lentos išbarstyti miltus, centre padaryti skylę, ten išpilti kiaušinį, įdėti druskos žiupsnelį ir saldųjį sviestą, kruopščiai išmaišyti ir atsargiai iškočioti (nes tešla lengva išsibarsto) kaip įmanoma ploniau, iš anksto apibarstant miltais lentą tešlai ir kočėlą.
Štai dar vienas receptas:
Sluoksniuota prancūziška tešla:
Kaip pasigaminti tešlą?
Ingredientai, reikalingi tešlai pasigaminti: Paimkite:
400 g aukščiausios rūšies miltų, 1 kiaušinį, geriausia naminių vištų. 400 g gero, kokybiško sviesto (riebumas ne mažiau 78 proc.), sviestas turi būti ne per kietas. Vanduo ir druska pagal skonį.
Procesas turi vykti šaltose patalpose, kambaryje neturėtų būti aukšta temperatūra. Sviestą išplaukite šaltame vandenyje, kuriame yra ledas, o vėliau tiesiog palikite jį vandenyje. Miltus pabarstykite ant lentos, viduryje tiesiog padarykite duobutę, sviestą ir kiaušinį gerai išmaišykite ir supilkite į jūsų paruoštą duobutę, įpilkite nedidelį kiekį šalto vandens, paruoškite minkštą ir švelnią tešlą, kuri neturėtų lipti prie rankų ir lentos. Ledą reikėtų uždengti popieriumi, paskirstyti ant jo tešlą, uždengti ir palikti trumpam. Ištraukite iš vandens paruoštą sviestą, nusausinkite, tešlą paskirstykite ant lentos, išplokite ją rankomis, pridėkite sviestą, tešlos kraštus kruopščiai iškočiokite, geriau kočiojimą pradėti nuo paruoštos tešlos centrinės dalies, sviesto nereikėtų per daug spausti, judesius kartokite viena kryptimi į vieną pusę, vėliau vėl sulankstykite ir iškočiokite, šiuos veiksmus kartokite kelis kartus. Tam, kad tešla būtų gera, ją reikia pakankamai plonai iškočioti. Vėliau atpjaukite nedidelį kiekį paruoštos tešlos, palaikykite šalia ugnies. Tuo atveju, jeigu jau išdžiūvusios tešlos gabalėliai yra per stori, kartokite kočiojimą.
Trapi tešla:
Tešlai reikės:
- 250 g aukščiausios rūšies miltų;
- 125 g aukštos kokybės sviesto,
- 1 kiaušinio,
- žiupsnelio druskos (pakaks arbatinio šaukštelio),
- 1 šaukšto aliejaus (saulėgrąžų ar rapsų),
- 1-2 šaukštų grietinės (40 proc. riebumo). Tešlai reikės:0,5 stiklinės balto cukraus,
- 2 stiklinių kokybiškų miltų
- Pasaulio pyragėlių įvairovė ir kai kurie receptai.
- Gaminimui reikalingi ingredientai:Aukščiausios rūšies miltaiŽiupsnelis šviežiai maltų juodų pipirų arba pipirų mišinio, česnakų miltelių3 kiaušiniaiSusmulkinti krapai pagal skonįKaip pagaminti? Reikalingi ingredientai:
- Štai dar vienas nesunkiai pagaminamų itališkų pyragėlių receptas:
- Pirmiausia iš anksto paruoštame puode reikėtų užvirinti vandenį ir aliejų, įdėti miltų, viską gerai ir kruopščiai sumaišyti, vėliau kaitinti tokiu būdu paruoštą tešlą, kol ji taps tiršta. Paskui reikėtų palaukti kurį laiką, kol tešla atvės, ir įdėti kiaušinių, įdarui paruoštų ingredientų, priklausomai nuo to, su kokiu įdaru pyragėliai bus gaminami, sūrį, krapus pagal skonį. Padengti kepimui skirtą skardą kepimo popieriumi, supjaustytą tešlą paskirstyti ant skardos ir kepti orkaitėje.
- 150 gramų susmulkinto arba tarkuoto geros kokybės sūrio
- 1/3 stiklinė aliejaus
- Įdaras
- Vanduo (apytiksliai viena stiklinė)
- Itališki pyragėliai
- Pyragėliai yra labai populiarūs ir paplitę visame pasaulyje. Egzistuoja labai didelė jų įvairovė: nuo rytietiškų ryžių miltų pyragėlių iki sibirietiškų, kurie skirtingai, nei kiti pyragėliai, dažniausiai yra verdami ir turi daugybę patiekimo variantų. Valgomi jie taip pat skirtingai įvairiose šalyse. Vienur įprasta juos valgyti su sviestu ir grietine, kitur – spirgučiais, kepintais svogūnais ar sultiniu. Pyragėliai klasifikuojami per tautinį aspektą, o svarbiausi pyragėlių ingredientai turi net tautinius pavadinimus.
- Tešlos paruošimas: Į lėkštę pirmiausia reikėtų sudėti kiaušinius, cukrų ir druską, viską gerai ir kruopščiai sumaišyti, tada į paruoštą masę įpilti karštą pieną, aliejų, įdėti mieles, viską gerai sumaišyti. Specialius kepimui naudojamus miltelius reikėtų sumaišyti su aukščiausios rūšies miltais ir nedideliais kiekiais dėti mišinį į tešlą, viską kruopščiai sumaišyti ir suplakti. Berti reikėtų nedidelėmis porcijomis, rankomis minkyti tešlą. Tešla gaunasi lipni, todėl reikėtų berti miltus ant stalo minkant tešlą. Tokiu būdu paruošiant tešlą, vėliau ją reikėtų patalpinti į specialų indą, suteptą aliejumi, uždengti, pradurti skylutę ir įdėti į šaldytuvą arba nunešti į balkoną, jeigu temperatūra žema. Tešla pakyla apytiksliai per valandą arba pusantros.
- 2 naminių vištų kiaušinių 500 ml pieno 70 g mielių 1 arbatinio šaukštelio druskos 1 arbatinio šaukštelio specialių kepimo miltelių 5 valgomųjų šaukštų aliejaus
- Vanilinio cukraus
- 200 g kokybiško sviesto
- Štai ir dar vienas receptas:
- Tešlos paruošimas: 1. Sviestą supjaustykite peiliu mažais gabaliukais, įdėkite miltų, druskos, aliejaus, viską gerai ir kruopščiai išmaišykite. 2. Grietinę ir kiaušinius gerai išmaišykite ir supilkite, greitai suminkykite tešlą – kuo greičiau suminkysite, tuo ji geresnė gausis. Iš tešlos sulipdykite rutulį ir įdėkite į šaldytuvą porai valandų.
- Miltai
- 3 kiaušiniai
- Žiupsnelis druskos
- Sviestas
- 100 g laiškinių svogūnų
- 100 ml grietinės
- 100 g sūrio
- Alyvuogių aliejaus
- Druskos, maltų, juodųjų pipirų pagal skonį
Pirmiausia reikėtų paruošti tešlą. Tam į miltus įdėkite druskos, viską gerai ir kruopščiai išmaišykite, įdėkite sviesto, grietinės ir kiaušinių. Paimkite lentą, apibarstykite miltais ir iškočiokite ant miltuoto paviršiaus, tokiu būdu paruoštą tešlą reikėtų atšaldyti, taigi kuriam laikui padėkite ją į šaldytuvą ar šaltuoju metu laiku galite tiesiog galima išnešti į balkoną ar kitą šaltą vietą. Padenkite kepimui skirtą skardą kepimo popieriumi ir ant jo dėkite paruoštą tešlą. Tešlos kraštus užlenkite, o centrą subadykite šakute. Kepkite orkaitėje apie 15 minučių. Supjaustykite svogūnus. Į keptuvę įpilkite nedidelį kiekį aliejaus ir kepkite svogūnus. Įdėkite grietinės, sūrio, druskos bei pipirų pagal skonį. Kepimo metu tešla iškyla. Kuomet tešla paraudonuos, išimkite iš orkaitės ir šaukšteliu nestipriai paspauskite tešlos centrą. Ant paruoštos tešlos tolygiai reikėtų paskirstyti susmulkintą arba sutarkuotą sūrį, o ant viršaus – daržoves.
Egzistuoja labai didelė itališkų pyragėlių įvairovė, paminėsime keletą: sūrio ir daržovių pyragėliai – Calzone, kuriems būdinga pusmėnulio forma. Jie yra labai populiarūs Italijoje. Pats žodis Calzoni yra daugiskaita, jį išvertus iš italų kalbos, šis pavadinimas reikštų „raukšlė“ ar „kelnės“. Dažniausiai tokie pyragėliai gaminami ir kepami iš mielinės tešlos.
Itališki plikyti pyragėliai Cream puff gaminami iš tokių ingredientų: riebaus sviesto, cukraus, žiupsnelio druskos, pieno, miltų, kiaušinių.
Kremo paruošimui reikėtų: riebios grietinėlės, cukraus, citrinos rūgšties, šokolado, lazdynų riešutų. Pirmiausia sviestą reikėtų susmulkinti arba sutarkuoti, sudėti į indą, pripilti pieno, įdėti cukraus, druskos, viską gerai ir kruopščiai sumaišyti ir kaitinti, paskui įdėti miltų ir ruošti tešlą. Pagamintą tešlą reikėtų kuriam laikui palikti, kad ji atvėstų, galima trumpam padėti į šaldytuvą, vėliau pridėti kiaušinių. Tešla turi būti minkšta, švelni, lipni. Iš tokios tešlos vėliau gaminami pyragėliai ir kepami ant kepimui skirtos skardos. Grietinėlė pyragėliams gaminama sumaišius ją su cukrumi, citrinos rūgštimi, galima įdėti net ir likerio. Kremas atsargiai įdedamas į jau paruoštus pyragėlius. Šokoladą reikėtų ištirpinti ir aplieti pyragėlius, o taip pat apibarstyti riešutais. Tuomet jie padedami į šaldytuvą, kad šokoladas sustingtų.
PANZEROTTI – kepti itališki pyragėliai su mozarella ir špinatų įdaru. Panzerotti atsirado Vidurio ir Pietų Italijoje, o būtent Apulijoje. Tai yra maža Calzone versija arba uždaros picos, bet jie yra gaminami iš minkštos tešlos. Dažniausias ir tradicinis įdaras yra pomidorai ir mocarela, bet taip pat labai dažnai naudojami špinatai, grybai, kukurūzai ir kumpis. Kiti įdaro variantai yra: svogūnai, kepti alyvuogių aliejuje ir pagardinti sūdytų ančiuvių pagalba; grybai, sumaišyti su duona (jie taip pat naudojami Apulijoje paprikų farširavimui). Pas mus jie vadinami pyragėliais su sūriu, kurie yra nepaprastai skanūs. Jie yra kepami aliejuje, iš esmės, juos galima kepti ir orkaitėje.
MATILDE VICENZI – pyragėliai su žemės riešutų kremu, nedideli, elegantiški.
Cassatedde – Sicilijos pusmėnulio formos pyragėliai su saldžiu įdaru, kurie gali būti patiekiami kepti keptuvėje arba orkaitėje. Iš esmės, tai yra Calzone mini saldi versija. Šie pyragėliai yra labai populiarūs Pietų Italijoje, kur jie yra vadinami cavazunes ar calzoons. Cassatedde gali būti įdaryti ricotta sūrio, šokolado gabaliukų, citrinos, apelsinų ir razinų mišiniu. Kai kur įdaras yra gaminamas iš šokolado, riešutų ir vaisių. Šiltus pyragėlius tradiciškai pabarsto cukraus pudra, cinamonu ir pripila ant viršaus medaus. Cassatedde pyragėliai gaminami Šv. Juozapo dienai, Velykoms ar bet kuriai kitai ypatingai progai.
Pastizzi – tradiciniai traškios tešlos ir švelnaus įdaro maltietiški pyragėliai su sūro (ricotta) arba žirnių įdaru, kurie dažnai parduodami gatvėje, jie puikiai tinka prie kavos ir arbatos. Maltoje šie pyragėliai yra labai populiarūs.
Vieni iš populiariausių prancūziškų pyragėlių yra Cannelés de Bordeaux. Manoma, kad kanelės atsirado pietvakarių Prancūzijoje, o būtent Bordo regione. Pasakojama labai daug ir įvairių šio nuostabaus deserto atsiradimo istorijų. Manoma, kad dar XVI amžiuje vienuolės gamindavo įvairius pyragėlius, tarp kurių buvo ir kaneles, jos šiuos pyragėlius dalindavo vargstantiems žmonėms. Trynių tais laikais galima buvo gauti iš vyndarių, o miltų jos susirinkdavo laivuose, kadangi miltai išbyrėdavo iš plyšusių maišų.
Jiems gaminti naudojami pagrindiniai ingredientai:
Pienas
Aukščiausio rūšies miltai
Kiaušinio tryniai
Cukrus
Romas
Sviestas
Gaminimas: Pieną sumaišome su sviestu ir cukrumi, gautą mišinį viriname. Po užvirinimo gauta masė paliekama atvėsti. Kiaušiniai dedami į miltus, viskas gerai ir kruopščiai sumaišoma. Į gautą mišinį yra pilamas pienas. Paruošta tešla uždengiama ir įdedama į šaldytuvą parai. Kitą dieną galima kepti. Iškepusios kanelės vėl dedamos į šaldytuvą. Be to, šie pyragėliai turi labai gražią istoriją.
Dar vieni populiarūs prancūziški pyragėliai yra Chouquettes. Jie gali būti gaminami dvejopi: saldūs arba nesaldūs. Nesaldūs puikiai tiks tiems, kurie nemėgsta saldumynų. Jie yra nedideli, labai lengvi. Galima juos valgyti su kava arba arbata. Saldūs, arba plikyti cukriniai pyragėliai, labai panašūs į lietuviškus plikytus pyragėlius, bet aišku yra skirtumų: skiriasi dydis, lietuviški pyragėliai yra mažesni, prancūziškų pyragėlių vidus yra tuščias, jie minkštesni, švelnesni, o ant jų viršutinės dalies formuojama saldi plutelė. Dažniausiai naudojamas stambių kristalų cukrus, kadangi tuomet gaunamas geresnis efektas ir skonis, ryškesnė išvaizda, gražesnė plutelė ant viršaus, bet gaminimui namuose tinka ir paprastas cukrus.
Iš nesaldžių pyragėlių dar labai populiarūs yra prancūziški Gougères plikytos tešlos pyragėliai su kumpiu ir sūriu. Jie atrodo kaip sūrio kamuoliukai. Tradiciškai jie kepami su Gruyre sūriu, bet gali būti naudojamas ir kitoks sūris. Dydis jų gali būti įvairus, priklausomai nuo kiekvieno pageidavimų.
Ypatingai skanūs yra Macarons, tai yra daugelio pamėgti vieni žinomiausių prancūziški migdoliniai pyragėliai. Jie tiesiog tirpsta burnoje. Būna įvairių spalvų, yra labai lengvi, minkšti, žaismingi, o kremas ypatingai švelnus. Prancūzai labai didžiuojasi šiuo savo gardėsiu. Jis netgi laikomas prancūzų nacionaline vertybe. Ir tikrai pelnytai. Tai tikras atradimas. Kai kur skelbiama, kad tikroji šių nepaprastai skanių pyragėlių tėvynė yra Italija. Tokia išvada peršasi, peržiūrėjus istorinius dokumentus. Tradiciškai šie pyragėliai yra šokoladinio arba avietinio skonio, tačiau pastaruoju metu atsirado nemažai kitų skonio variantų, o būtent siūlomi ir žaliosios arbatos, karamelės skonio pyragėliai.
Prancūziški eklerai – vienas žinomiausių ir mėgstamiausių desertų. Nepamirštamo skonio plikytos minkštos tešlos ir drėgno kremo pasakiški pyragėliai, kurie pasižymi ypatingu lengvumu ir suteikia žodžiais sunkiai perteikiamą malonumą juos valgantiems, išsiskiria švelniu ir neapsakomu sviesto aromatu. Pyragėliai gali būti užpildyti įdaru, kas padaro juos skanesniais. Yra žinoma, kad jie nuo XIX amžiaus buvo gaminami tik Prancūzijos valdovui. Įdomu tai, kad netgi yra švenčiama šių pyragėlių diena, o būtent birželio 22, nors visiškai nėra aišku, kodėl pasirinkta būtent ši diena.
Prancūziškos madlenos (originalus pavadinimas yra madeleines) – ypatingai švelnios ir minkštos pagalvėlės. Gali būti gaminamos su smulkintais migdolais ar tiesiog pagardintos citrinos žievele. Papuošimui gali būti naudojami šokoladas, cukraus pudra.
Pyragėliai su daržovėmis – Quiches aux légumes
Ingredientai:
Miltai
Sviestas
Druska
Žirneliai
Kopūstai
Morkos
Kiaušiniai
Grietinėlė
Sūris Pipirai
Kaip pasigaminti:
Iš pradžių reikėtų paruošti tešlą ir ją atšaldyti, palaikius šaldytuve arba balkone šaltuoju metų laiku. Paskui reikėtų paruošti ir supjaustyti daržoves: morkas, kopūstus. Daržoves atskirai reikėtų virinti vandenyje, pridėjus druskos.
Vėliau paruoštą tešlą iškočiokite, įdėkite daržoves. Į grietinėlę įdėkite kiaušinių, druskos ir pipirų. Tokiu būdu paruošta mase apipilkite pyragėlius ir kepkite orkaitėje. Valgyti juos geriau karštus.
Nedideli įdomios formos pyragėliai Fiocchi su mėsos įdaru gaminami iš bemielės sviestinės tešlos, užpildomi mėsos įdaru ir prieskonių įdaru.
Nuostabaus skonio sviestiniai pyragėliai Fiori su cinamonu gaminami iš mielinės sluoksniuotos tešlos su abrikosų kauliukų branduoliais, cukrumi ir cinamonu. Žodis Fiori, verčiant iš italų kalbos, reiškia žiedas.
Mizu shingen mochi – japoniški vandens pyragėliai, tiesiog tirpstantys burnoje, savo išvaizda primenantys burbulą. Gaminami iš labai minkšto ryžių pyragėlio, kuris pabarstomas sojų pupelių pudra ir valgomas su rusvojo cukraus sirupu. Šis įdomus desertas savo formą kambario temperatūroje gali išlaikyti tik ne ilgiau negu 30 minučių.
Paruošimas: Iš pradžių paėmus maišytuvą, reikėtų išplakti sviestą ir cukrų. Į paruoštą masę pridėti kiaušinių trynių ir baltymą, vėliau viską kruopščiai išmaišyti. Pridėti miltų, specialių kepimui skirtų miltelių, druskos ir įpilti pieno. Dar kartą viską gerai išmaišyti ir įpilti į kepimui paruoštą skardą. Įberti riešutų (galima bet kokių pagal skonį). Kiaušinio baltymus sumaišyti su cukraus pudra. Paruoštą masę užpilti ant riešutų.
Prancūziški spurgos pyragėliai – churros gaminami iš plikytos tešlos.
Empanada Gallega – ispaniški pyragėliai, į kurių vidų dedami labai įvairūs įdarai.
Pyragėliai Empanados su vištienos ir špinatų įdaru. Labai panašūs į mums gerai žinomus kibinus. Kilmės šalys – Ispanija ir Portugalija, o būtent Galisijos regionas šiaurės vakarų Ispanijoje. Šiame regione vyksta empanadų festivalis. Šiandien jų galima paragauti didelėje Pietų Europos dalyje.
Brazilijoje empanados vadinamos pastel. Labai panašios į tradicines empanadas, tačiau gaminamos iš trapesnės tešlos. Jų paprastai galima įsigyti tiesiog gatvės užkandinėse ir taip greitai pavalgyti. Kiekvienas regionas turi savitą jų įdaro receptą. Tai orkaitėje kepamas patiekalas. Armėniška pachlava – tradicinis pyragėlis, kuris yra gaminamas iš labai plonos tešlos su įvairiais įdarais: graikiniais riešutais, figomis, anakardžiais, migdolais, pistacijomis, džiovintomis spanguolėmis, datulėmis, kokosais.
Turkiški tešliniai pyragėliai su sūriu Sigara boregi, savo išvaizda primenantys cigarus, todėl būtent taip ir jie pavadinti – cigarečių pyragėliais. Tai nuostabus, lengvas užkandis, kuris gali būti valgomas prieš pagrindinį patiekalą.
Turkiški sluoksniuoti riešutiniai pyragėliai – Baklava. Tai vienas iš žinomiausių Balkanų, Vidurio Rytų ir Vidurio Azijos šalių skanėstų. Turkijoje kaip šių gardžių pyragėlių sostinė garsėja Gaziantepo miestas. Pyragėliai gaminami iš sluoksniuojamų labai plonos (popieriaus plonumo) tešlos lakštų, o ant viršaus užpilama sirupo arba medaus. Sirupas gali būti gaminamas labai įvairiais būdais: tik iš medaus, tik iš cukraus, dedama daug įvairių prieskonių arba apskritai be jų, su pistacijomis, su graikiniais riešutais. Egzistuoja ir daugybė tešlos variacijų. Ji gali būti storesnė ar plonesnė. Manoma, kad šis patiekalas atsirado Asirijoje (dabartinė Sirija). Baklava pasižymi išsiskiriančiu saldumu.
Tradiciniai indiški pyragėliai – Samosa. Indijoje šių pyragėlių galima nusipirkti beveik visur: gatvėse, nedidelėse kavinėse. Tai trikampės formos (trikampės piramidės) pyragėliai, kurie labai plačiai paplitę po visą Indiją. Tešlos apvalkalas plonas ir traškus. Indijoje egzistuoja daugybė samosų įdaro variacijų. Dažniausiai valgomas kaip užkandis arba kelioninis maistas, tačiau puikiai tinka ir kaip pagrindinis pietų patiekalas. Skirtinguose šalyse samosos gamybos būdai skiriasi. Indijoje šis skanėstas gaminamas iš maida miltų, įdarui naudojamos trintos bulvės, svogūnai, aštrūs pipirai, žirniai bei dedami įvairūs prieskoniai. Samosa kepamas aliejuje. Be to ruošiamos ir saldžios samosos. Vidurinėje Azijoje šis gardėsis paprastai įdaromas mėsa (dažnai aviena) su svogūnais, taip pat gali būti dedama vištiena, sūris. Bulvės naudojamos rečiau. Gaminama iš paprastų miltų ir tik apkepama. Portugališkai kalbančiuose šalyse gaminant šį patiekalą, dažniausiai kaip įdaras naudojama jautiena, vištiena, kiauliena arba daržovės. Šie pyragėliai dažniausiai patiekiami su padažais, kurie dažniausiai būna pagaminti iš mėtos ir kalendros bei vandens, aliejaus ir įvairių prieskonių.
Amerikietiški pyragėliai Muffin. Tai į keksiukus panašūs pyragėliai, kurių įdaras gali būti gaminamas iš kumpio, sūrio, džiovintų pomidorų, baziliko, paprikos. Valgomi šalti arba šilti.
Amerikietiški vienuolių pyragėliai Hush Puppies gaminami iš kukurūzų ir kvietinių miltų.
Čudu – uzbekiški pyragėliai
Tešlai paruošti reikės tokių ingredientų:
Vandens
Miltų
Aliejaus
Druskos
Įdarui paruošti reikės:
Moliūgo
Svogūno
Druskos, pipirų pagal skonį
Cukraus
Riešutų
Pagaminimas: Į miltus įberti druskos, kruopščiai sumaišyti. Įpilti verdančio vandens, kuris prieš tai sumaišomas su aliejumi. Viską dar kartą gerai ir kruopščiai sumaišyti. Palaukti, kol paruoštos masės temperatūra sumažės, o tada užminkyti tešlą. Palikti stovėti tešlą pusvalandžiui. Įdarui reikėtų susmulkinti paruoštas daržoves, sumaišyti su kitais ingredientais. Tešlą kočioti reikėtų labai plonai. Iš paruoštos tešlos reikėtų suformuoti didelius apskritimus. Į juos sudėti paruoštą įdarą ir pridengti.. Užspausti kraštus naudojant šakutę. Kepti aliejuje.
Uzbekiški čeburėkai
Ingredientai tešlos paruošimui:
Miltai
Vanduo
Druska
Cukrus
Ingredientai įdaro paruošimui:
Malta jautiena arba kiauliena pagal skonį
Svogūnai
Krapai
Jūros druskai, pipirai, prieskoniai
Aliejus.
Tešlos pagaminimas:
Į indą sudėti paruoštus miltus, sumaišyti su cukrumi ir druska, dar kartą viską gerai išmaišyti, paskui įpilti vandens ir pradėti minkyti tešlą. Tešla turi būti pakankamai elastinga. Tokiu būdu paruoštą tešlą reikėtų uždengti popieriumi ir palikti šaldytuve pusvalandžiui arba išnešti į kokią nors kitą šaltą vietą. Praėjus pusvalandžiui, paruoštą tešlą ištraukti iš šaldytuvo, padaryti iš jos nedidelius pyragėlius, apibarstyti juos miltais, uždengti maistine plėvele ir paskui vėl įdėti į šaldytuvą ar kitą šaltą vietą, pavyzdžiui, išnešti į balkoną žiemą. Pastovėjusi šaldytuve tešla tampa elastinga.
Faršo paruošimas: Pirmiausia svogūnus reikėtų susmulkinti. Jautiena taip pat reikėtų sumati ir sumaišyti su paruoštais susmulkintais svogūnais, krapais bei kitais prieskoniais pagal skonį ir viską gerai ir kruopščiai sumaišyti. Vietoj jautienos galima naudoti ir kiauliena, tik tuomet pyragėliai gaunasi riebesni.
Faršą reikėtų nuolatos maišyti, į jį įpilti sultinį. Paskui indą uždengti ir palikti šaldytuve pusvalandžiui. Vėliau į paruoštą tešlą įdėti faršo, užlenkti tešlos kraštus ir užspausti, naudojant šakutę arba kitus įrankius, tai galima atlikti ir rankomis.
Paruoštus čeburėkus nedelsiant reikėtų kepti. Kepimo metu reikia nustatyti nedidelę ugnį ir palaukti kol įkais, tuomet įdėti čeburėkus į aliejų.
Ešpešmak (tot. өчпочмак, rus. эчпочмак, учпочмак, bašk. өсбосмаҡ) – tradiciniai totorių ir baškirų pyragėliai, dažniausiai gaminami su įvairios mėsos, bulvių ir svogūnų įdaru. Tokį pavadinimą šie pyragėliai gavo dėl jų ypatingos formos (өч reiškia trys, почмак – kampai). Paprastai gaminami iš įprastos, nemielinės tešlos. Įdarui naudojama mėsa gali būti labai įvairi: jautiena, veršiena, aviena, arkliena; tinka antiena arba žąsiena. Į įdarą taip pat galima dėti supjaustytų svogūnų ar bulvių, pagal skonį dedami ir prieskoniai – druska ir juodieji pipirai, prieskoninės žolelės.
Kolokotes (gr. Κολοκοτές), – labai skanūs pyragėliai su bulgur kruopų moliūgo ir razinų įdaru, Kipro virtuvės patiekalas. Tai pakankamai sotus vegetarams tinkantis užkandis, kurį galima pasiimti su savimi į kokią nors, netgi ilgai trunkančią kelionę. Šių pyragėlių negalima priskirti nei sūriems, nei saldiems patiekalams, kadangi į juos dedama ir cukrus, ir druska, o taip pat tokie ingredientai, kaip cinamonas, pipirai, bulgur kruopos, razinos, pankolio lapeliai.
Velso pyragėliai (angliškai Welsh cakes) – tai atgauti jėgas padedantys ir daug energijos suteikiantys pyragėliai, kurie paprastai gaminami su razinomis. Jie puikiai tinkami valgyti atvėsusius. Šie skanėstai yra labai paplię visoje Didžiojoje Britanijoje. Pyragėliai niekada nekepami orkaitėje, jų kepimui reikalinga speciali kepimui skirta plokštė. Šių skanių kepinių pagrindas yra kvietiniai miltai, kurie paprastai sumaišomi su dideliu riebalų kiekiu. Kepant juos, netgi nereikia riebalais ištepti keptuvės, nes jų nedidelį kiekį išskiria patys pyragėliai. Cukraus į juos dedama labai daug. Be to, saldumo suteikia dar ir razinos.
Totoriški pyragėliai beliašai
Paruošimas
Tešlai paruošti reikalingi ingredientai: Vanduo Pienas Mielės Cukrus Druska Sviestas Aliejus Miltai Faršui paruošti reikalingi ingredientai: Vištienos filė Svogūnai Prieskoniai, petražolės Druska, pipirai Aliejus Karštas sultinys Pirmiausia reikėtų mieles sumaišyti su šiltu vandeniu, cukrumi ir miltais. Tokiu būdu paruoštą masę palikti stovėti kuriam laikui. Vėliau įdėti kitus ingredientus ir minkyti tešlą. Tešlos minkymo metu dėti miltų tiek, kiek reikia. Tešla neturi būti lipni bei turi būti pakankamai minkšta. Paruoštą tešla tiesiog palikti stovėti, kadangi ji turi augti, jos tūris turi padidėti. Kuomet tešlos tūris padidės, ją reikėtų minkyti vėl ir palikti toliau didėti kurį laiką. Iš užaugusios tešlos atplėšiami nedideli gabalėliai, iš kurių formuojamos apvalios formos bandelės. Į vidų reikėtų įdėti faršo ir užspausti kraštus, o viršuje palikti skylę. Pyragėlių forma turi būti plokščia.
Faršas gaminamas iš sumaltos vištienos, taip pa įdedamos petražolės, susmulkinti svogūnai. Viską reikėtų labai gerai ir kruopščiai išmaišyti. Pyragėliai kepami gilioje keptuvėje. Joje reikėtų įkaitinti aliejų. Beliašai įdedami į aliejų faršu į apatinę pusę. Kepti juos reikėtų iš abiejų pusių ir stebėti kepimą. Į paruoštų pyragėlių vidų reikia įpilti sultinio, kuris įsigers į faršą.
Galiausiai grįžkime prie jo didenybės kibino.
Kibinas – pyragaitis.
O kodėl gi ne ?!
Visiems pyragaitis pirmiausia asocijuosi su saldžiu, gražiu skanėstu. O juk kibinas gali būti, kaip ir pyragėlis, su saldžiu ir gardžiu įdaru: varškytės, saldžios varškytės ir riešutų masės, bananų ir varškytės, prinokusių mango vaisių ir varškytės, varškytės ir kremo, grūdėtos varškytės ir jogurto obuoliukų – juodųjų serbentų ir karamelės, obuoliukų su cinamonu, bruknių – kriaušių, ….. ir dar daug daug kitų saldžių variantų.
Kibinas, kaip ir bet kuris pyragaitis gali būti ne tik saldus, bet ir tikras gražuolis: didelis ar mažas, su išpampusiu pilvuku ar plokščias, su akutėm, nosyte, ausytėm ar net uodegyte (Viskas priklauso nuo išradingos šeimininkės lakios vaizduotės ir geros nuotaikos) . Be to, kibinas – nebūtinai tradicinės formos. Turbūt dažnas yra matęs kibinus ir stačiakampio ir trikampio formos.
Kibinas – tiesiog kibinas, o kitas kibinas irgi kibinas ir visi kibinai tik tai kibinai. Tai radikalus tikro kibinų „patrioto“ požiūris. Su juo galima sutikti, galima ir nesutikti, bet pripažinkime, kad vien tokio požiūrio egzistavimas kibiną tarsi mistifikuoja, išskiria, įprasmina ir apgaubia gurmanišku nepaprastumu.